Indrek'u koduleht

Aadam ja Eeva paradiisis


Nende vanematekodud on Eestis, aga nad elavad eksootilise Ibiza saare supelrannal lihtsalt ühe puu all. Lillelapsed Sirli ja Taavi tutvusid läinud aasta külmal jaanuaripäeval ning otsustasid oma mesinädalad soojal maal veeta. Nädalaist sai peagi aasta.


Sirli ja Taavi hääletamas Ibizal Jahmatav on Sirli Sermani ja Taavi Tiganiku elustiil Eestis oma igapäevast leiba teenivale kaasmaalasele küll. Jätta pooleli haridustee, milleta elus enam läbi ei löö, elada võõras maailmanurgas — pea kohal katuseks vaid oksterägastik — ja kõigele lisaks veel vabameelsus, mis rabab põhjamaist rafineeritust nagu välk selgest taevast!

Alasti ajakirja esikaanel

Sirli tuhnib terve minuti oma pildikuhilate hulgas ning lõpuks leiabki otsitava — Ibizal ilmuva meie KesKus-ajalehe tüüpi ajakirja, kus pakutakse infot kõige saarel toimuva, eriti aga meelelahutusvõimaluste ja -ürituste kohta. Ajakirja esikaanel poseerivad Sirli ja Taavi, üks eeva-, teine aadamakostüümis, strateegilisi kehaosi katmas vaid niuetele köidetud viigilehed.

«Me inspireerisime fotograafi, kes valis rannalolijate hulgast välja just meid,» räägib Sirli. «Me kehastasime talle oma alastusega Ibiza rannast pärast seitsmekümnendaid kadunud hipiajastu hõngu.»

Sirli teab, et aastakümneid tagasi armastasid hipid seda randa jäägitult nagu ka lilli, päikest, sinavat taevast ja rahu maa peal. Seadusesilmad aga ei saanud kuidagi lubada, et pikajuukselised lõngused end seal segamatult lahti riietavad, ja korraldasid neile rannaliival haaranguid. «Kord viisid nad ligi kolmkümmend alasti hipit jaoskonda ja panid seletuskirju kirjutama — need aga kirjutasid pea eranditult, et mis nad saavad sinna parata, et kõigevägevam on loonud nad maa peale sellistena, nagu nad alasti välja näevad,» naerab Sirli.

Rand, kus Sirli ja Taavi Ibizal peatuvad, on paari sõnul tegelikult insiderite koht — seda rannariba teavad vähesed, turiste seal pole. See on tõeline sinise vee ja valge liivaga paradiis, millest me kõik külmal talvel unistanud oleme. Rannas mängib DJ pidevalt ambient-plaate, mis Sirlile ja Taavile väga istub. Ise teenivad nad eluks tarvilikku kohalikus diskoteegis, kus Sirli töötab massöörina ja Taavi teeb hennatätoveeringuid. Seda muidugi siis, kui nad parasjagu näiteks Lõuna-Ameerikas ei seikle.Täpike ja puuke

Sirli ja Taavi - kadunud hipiajastu hõng Aasta tagasi sõitsid Sirli ja Taavi kõrvuni armunult Hispaaniasse ja jäidki sinna. «Armastus seob meid ülemöödunud jaanuarist, juunis sõitsime mesiaastat pidama,» räägib Sirli.

Ibizal on nad Eestist eemal oldud aasta jooksul peatunud kolm või neli kuud, Sirli enam täpselt ei mäletagi. Taavi näitab turistide peibutamiseks miljonilistes tiraazides trükitud piltpostkaarti rannajoonest, kuhu nad on Sirliga vaevumärgatava täpi teinud. «Siin on see koht, kus me peatume,» osutab Taavi näpuga täpile. «Meie puu aga on kõige paremini näha siin.» Taavi otsib välja enda jäädvustatud kaadri. «Kui me oma kodu pildistasime, oli meil parasjagu rahvast külas.» Puu all poseerib tõesti seltskond tõmmusid ja vähemtõmmusid punutud patsidega noori mehi ja naisi.

Puu all peatuda pole Ibizal mingi probleem, sest kliima on seal soe ja piisab laialilaotatud magamiskotist, et häirimatult sõba silmale lasta.Maailma selgust otsima

Mõte pikemaks ajaks rändama minna küpses paaril juba Eestis. «Olin enne seda just motivatsiooni puudumise pärast koolist ära tulnud. Leidsin, et reisimine aitab kindlasti — vaatan, mida inimesed mujal maailmas teevad,» räägib Taavi. «Kusjuures see aitabki,» pistab Sirli vahele.

«Et äkki käib mingil hetkel plõks ja ma tunnen, millega peaksin edasi tegelema,» jätkab Taavi, kes kuulub endiselt Tallinna Tehnikaülikooli informatsioonitehnika üliõpilaste hingekirja.

«Vanad hundid räägivad sedasama, et kui oled segaduses, siis on mõttetu tormata mingisse ülikooli — peaasi, et suguvõsa oleks rahul. Et sa oled siis justkui paigas,» räägib Sirli. «See on nii jabur, pärast teed eluaeg tööd, mida sa tegelikult ei armasta, oled nagu masininimene. Kõik vanemad inimesed, kellega ma olen reisides kohtunud, ja vanad hipid, keda ma Jäljed liivasaustan, on ka rääkinud, et reisimine aitab endas selgusele jõuda. Mina tulin Pedagoogikaülikooli eesti keele erialalt ära — mul läks seal väga hästi, aga midagi jäi puudu.»Veel mõni aasta lennus

Sirli rändab niimoodi juba kolmandat aastat järjest, Taavi esimest. Ibizalt on nad aasta jooksul reisinud Portugali, Hispaaniasse, Marokosse, Lääne-Saharasse, Kanaaridele (kus veedeti talv), Kolumbiasse, Ecuadori, Boliiviasse ja Peruusse. Sõna jõud jääb siinkohal kahvatuks, tähendamaks üles neid seiku ja kohti, mida Sirli ja Taavi on kogenud ning näinud.

Kanaaridel võõrustasid nad ka Taavi vanemaid. «Tegime neile selle reisi välja. Minu vanematel jäi julgusest puudu, aga Taavi vanemad käisid keset talve,» seletab Sirli. Kanaaridel üürisid nad siis korterit.

«Ah, vahest nad mõistavad,» arvab oma vanemate kohta Raplast pärit Sirli, kes on 23aastaselt ära näinud pool maailma. Tema vanematele näis see omal ajal võimatuna. «Nad on vaesed inimesed, kes pole käinud kuskil, isegi Venemaal mitte… Nüüd nad reisivad omamoodi läbi minu. Neile on oluline, et ma seal raja taga hakkama saaksin.»

Ka Taavi vanematele meeldiks, kui poiss rohkem silma all püsiks. «Eeldatakse, et kõik su elus on otsast lõpuni paika pandud. Mina olen aga selline veidi imelikum tüüp ega lähe tavalist rada mööda, ja kõik pabistavad sellepärast,» seletab Taavi.

Kõrvaline rand Ibizal - kus noored elasid Kuid ega noored igaveseks võõrsile jää. «Ma arvan, et kaks aastat vajan ma sellist elu veel,» ütleb Sirli. «Mul on vaja mõned asjad lihtsalt ära teha, näiteks käia Indias ning õppida massaazi ja joogat.»

Sirli teab, milleni selline lõputu rändamine võib viia. Noored on enda sõnul näinud palju luusereid, kes rändavad ja vedelevad veel 40aastaselt maailma eri paigus. «Ilma igasuguse mõtteta. Nagu näiteks Kanaaridel, kus on soe ja sa saad väljas elada ning toitu saad ka kuskilt. Juhutöödega teenivad paljud kergelt, just nii palju, et elad ära, ja rohkem ei olegi vaja,» räägib Sirli.

Neid Taaviga selline tulevik ei peibuta, kuid konkreetseid plaane nad oma elus hetkel ei tee. Sest Sirli tahab minna Indiasse ja Taavi Ida-Aasiasse, mägedesse. Nii lähevadki nad mõneks ajaks lahku, et kokkulepitud kohas x-maailmanurgas jälle kohtuda. Suheldakse läbi internetipunktide elektronposti teel — ka Eestiga, et sõpradele-tuttavatele oma olemasolust ja käikudest ikka märku anda.

Septembri alguseks on nad jälle läinud. «Aga nii kaua naudime Taavi kodu, mis on maailma ilusaim paik Põlvamaa metsade vahel,» õhkab Sirli.

Jaanus Hämarsoo
Fotod: Erakogu
© Kroonika

who?:
name: Indrek 'BC'
location: Tallinn, Estonia

how?:
mail: indrek.martin[at]gmail.com
skype: bibiconn
twitter: voyag
best view: Firefox & 1024x768